MRDBS

Dummy Information Store

01 Dec

RHCE oldum


RHCE4 gün süren sınav odaklı eğitimin sonunda sertifikamı aldım. Bu 4 günlük redhat aşinalığı kazanma süresi boyunca anladım ki;

sen bizim herşeyimizsin.

Elbette benim için ileride fayda sağlayabilecek bir şey bu ne olursa olsun. Bu nedenle eğitim isteğimi sorgusuz sualsiz kabul eden ve karşılayan Parkyeri‘ne de tekrar teşekkürler.13 Responses to “RHCE oldum”

 1. By Aydın Demirel on Dec 4, 2007 | Reply

  Merhaba. Öncelikle RHCE sertifikanız hayırlı olsun. Çok güzel bir iş başarmışsınız. Bu sınava bende girmek istiyorum ve şu anda bunun için çalışıyorum. Sınav ve aldığınız eğitim hakkında bana bir e-posta gönderebilirseniz çok memnun olurum. Kolay gelsin.

 2. By Emre Odabas on Dec 8, 2007 | Reply

  Eğitimi Perception’dan aldım. Eğitim ve sınav ile ilgili bilgiyi http://www.perception.com.tr/rhce.html adresinde bulabilirsiniz.

 3. By Onur Şirin on Mar 5, 2008 | Reply

  Merhaba,

  Öncelikle çok tebrik ederim.
  Önümüzdeki aylarda sınava girmeyi planlıyorum. Eğer mümkünse,
  - kurulması istenen sunucular ve konfigurasyonu
  - troubleshooting konuları
  - en çok zorlayan konular

  hakkında kısa bir bilgilendirmeyi gönderebilirseniz çok sevinirim.

  Tekrar tebrikler

 4. By Emre Odabas on Mar 27, 2008 | Reply

  Her ne kadar çok ayrıntılı bilgi veremeyecek olsam da (eğitim ve sınav öncesi imzaladığımız gizlilik sözleşmesi gereği) kısaca şöyle söyleyebilirim. Eğer RH300′ü almayı düşünüyorsan (rapid-track kurs + sınav) ve zaten linux kullanıcısı isen ve raid, lvm, apache v.b. konularda tecrüben varsa zorlayabilecek bir konu yok bence.

  Ancak RH302 (sadece sınav) ile sertifikayı almak istiyorsan, linux tercübesinin yanında genel olarak redhat tabanlı dağıtımlarla da aşinalık gerektiriyor doğal olarak. Yani zaten redhat tabanlı dağıtımlar ile çalışıyorsan yine çok büyük bir zorluk yaşanacağını düşünmüyorum.

  Troubleshooting konuları ise rastgele olarak karşına çıkıyor. Genellikle boot problemleri ile uğraşıyorsun, şansın varsa bir kaç dakika, yoksa yarım saat kadar uğraştırabilir.

  Debian tabanlı dağıtımlar ile haşır neşir olan benim önerim RH300′ü alman olacaktır.

 5. By Ersin Tarhan on Oct 30, 2008 | Reply

  Merhaba. RHCE olmuşun, üstadım die başlayım.
  Debian’ a aşık, debian ı en alttan en tepeye kadar kullanan tabiri caizse debianla yaşayan birisi olarak linux bilgimi etiketlemek istiyorum. RHCE den başka jenerik bir sertifikasyon programı malesef yok. Biz debiancılar aslında sertifika alıp insanları sınıflandırmakda istemeyiz ama gelin görün ki piyasa koşulları.
  Size sormak istediğim şey RHCE olmak için nereye başvuruyoruz. Sınav merkezleri nerede?. Ve sınav katılım ücreti nedir. Bide özel bi soru : yaklaşık 7 ay önce RHCE olmuşunuz, hayatınızda bi değişiklik oldu mu?

  Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

 6. By toki on Dec 10, 2008 | Reply

  Faydalı Bilgiler.Teşekkürler.

 7. By Onur YALAZI on Mar 29, 2009 | Reply

  Ya bir tek ben mi rhct oldum bu sınavdan. Bırakıcam ben bu sistem yönetimini mirim.

 8. By ALİ SAHİN on Jun 13, 2009 | Reply

  Merhaba öncelikle kutlarım.Sormak istedigim birkaç soru var.RHCE sertifikası almak için yaş sınırı varmı varsa + kaç ? Egitimde hangi modüller var.Sınav kaç saat kaç soru? gibi gibi Bu konu hakkında tarafıma mail gönderirseniz cok memnun olurum.

 9. By Emre Odabas on Jul 14, 2009 | Reply

  Ali Bey: Bildigim kadariyla bir yas siniri yok. Egitim icerikleri ve sinav sistemleri degisiklik gosterdigi icin buradan verecegim bilgiler pek gecerli olmayacaktir. http://perception.com.tr/rhce.html adresinde bazi bilgiler var konu ile ilgili.

 10. By Emre Odabas on Jul 14, 2009 | Reply

  Onur’cum yattigin yerden o kadar olur az kafani kaldirsaydin da baksaydin bu sinav nasil birsey diye.

 11. By Can Bektaş on Oct 27, 2009 | Reply

  Herşey ingilizceyken, rhce olduğunu türkçe yazman çok komik..

 12. By Emre Odabas on Nov 16, 2009 | Reply

  @Can Bektas: Kolay guluyor olmalisin. Tabi yine de seni eglendirebildigime sevindim.

 13. By Ozgur Karatas on Jan 9, 2012 | Reply

  @Can Bektaş

  RHCE sınavı türkçe kardeşim, bilip bilmeden yorum yapmamak gerek kanımca. Bu arada tebrik ederim RHCE sayesinde kötü bir Linux dağıtımı nasıl olur anlamışsınızdır :)

Post a Comment